CD3D Medical na debacie o druku 3D podczas II Forum Wizji Rozwoju w Gdyni


W dniach 24-25 czerwca 2019 r. na terenie Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbyła się II edycja Forum Wizji Rozwoju, podczas której debatowano nad przyszłością polskiej gospodarki w kontekście różnych sfer innowacji technologicznych oraz związanych z tym wyzwań. Drugiego dnia wydarzenia została zorganizowana debata poświęcona drukowi 3D, w której udział wzięli przedstawiciele polskiej branży: Andrzej Kukuła – Prezes Zarządu 3DGence, Paweł Robak – Dyrektor Zarządzający Omni3D i Paweł Ślusarczyk – Prezes Zarządu CD3D. Moderatorem debaty był Adam Przepolski – Kierownik działu usług druku 3D w CadXpert, a gościem specjalnym wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu – Dariusz Śliwowski.

Podczas debaty podjęto następujące tematy: kwestia wykorzystania technologii addytywnych w różnych gałęziach przemysłu, ze szczególnym naciskiem na Polskę, sytuacja na rodzimym rynku druku 3D – począwszy od rysu historycznego, po aktualne miejsce, w którym znajdują się polskie firmy w kontekście branży na świecie oraz wszelkiego rodzaju nowości technologiczne, które napędzają rozwój rynku.

Paweł Ślusarczyk opowiedział też o przyszłości technologii przyrostowych w obszarze biodruku 3D:

Przy pomocy biodrukarek 3D możemy docelowo produkować m.in. leki i antybiotyki, które mogą być wszczepiane pacjentowi punktowo, a nie przyjmowane doustnie. Implanty regeneracyjne, które po wszczepieniu do ciała pacjenta za jakiś czas zanikają bez śladu równocześnie stymulując rozrost kości. Biodruk 3D może mieć zastosowanie w czterech obszarach: szeroko pojętych badaniach, w badaniach nad tkankami czy fragmentami organów wewnętrznych, implantologii i farmakologii.

Wcześniej poruszał temat sytuacji na rynku druku 3D w Polsce:

Polska branża druku 3D wkracza w III fazę swojego rozwoju. Jej faktyczne początki sięgają 2005 roku (faza I), a prawdziwy rozkwit miał miejsce po roku 2013, gdy na rynku zaczęło pojawiać się mnóstwo nowych firm (faza II). Dziś rynek się konsoliduje, zostają najwięksi, z największym potencjałem biznesowym. Małe firmy i drobni przedsiębiorcy, którzy nie byli mentalnie przygotowani do prowadzenia odpowiedzialnej działalności biznesowej zostali zweryfikowani przez rynek i partnerów handlowych. Branża dojrzewa.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


Comment


Name

Email

Url