Oficjalna premiera Klastra Biodruku 3D w Bionanoparku


25 marca 2019 roku swoją oficjalną premierę miał Klaster Biodruku 3D. Instalacja zlokalizowana jest w łódzkim Bionanoparku, w Laboratorium Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej, w Pracowni Indywidualnych implantów medycznych i składa się z kilkudziesięciu biodrukarek 3D marki SKAFFOSYS. Klaster umożliwia realizowanie kompleksowych projektów naukowo-badawczych w obszarze szeroko pojętej inżynierii biomedycznej z wykorzystaniem technologii przyrostowych oraz największego w Europie otwartego Klastra biodrukarek 3D.

Laboratorium Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej, w którym jest ulokowany klaster biodrukarek 3D jest jednym z najlepiej wyposażonych laboratoriów w Polsce. Infrastruktura tego miejsca umożliwiaprowadzenie bardzo szerokiego spektrum badań z takich obszarów jak m.in.: inżynieria biomedyczna, inżynieria materiałowa, nanotechnologia, biologia molekularna, biochemia i biologia komórki.

W pracowniach prowadzone są m.in. badania farmaceutyków, kosmetyków, czy żywności. Otoczenie Klastra Biodruku 3D pozwala nie tylko na wytwarzanie trójwymiarowych struktur, lecz również ich kompleksowe przebadanie na każdym etapie pracy naukowej.